• Pomoc psychologiczno pedagogiczna

• PEDAGOG SZKOLNY

ALICJA SZCZĘŚNIAK

wsparcie rodziców, dzieci i nauczycieli

organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej,

organizacja pomocy socjalnej

DNI TYGODNIA

GODZINY PRACY

7:30-15:10

Działania pedagoga mają charakter: diagnostyczny, wychowawczy, profilaktyczny, interwencyjny, mediacyjny i organizacyjny. Wyżej wymienionymi działaniami objęty jest każdy członek społeczności szkolnej - uczeń, nauczyciel i rodzic.

Do zadań pedagoga należy:

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów.

2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów.

3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb:

• pedagog szkolny udziela wsparcia indywidualnego dzieciom przejawiających specyficzne trudności w nauce oraz zaburzenia w zachowaniu.

4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki, m.in. uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży:

• organizowanie pomocy socjalej  dla uczniów i ich rodzin w szkole ,
            • kontrolowanie frekwencji uczniów ,
            • podejmowanie działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki uzależnień.

5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.

6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.

8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

9.Współpraca z instytucjami wspierającymi ucznia i rodzinę, kuratorami sądowymi i społecznymi, policją, poradnią psychologiczno-pedagogiczną

10.Inne działania:

• pedagog szkolny prowadzi zajęcia specjalistyczne, np. zajęcia rewalidacyjne, zajęcia rozwijające umiejętności emocjonalno-społeczne, terapię pedagogiczną